hello egészség
A makrotápanyagok segítenek, hogy bomba formában legyél télen is
A hagyományos fogyókúra egyik fő problémája, hogy a kalóriaszámolás nem veszi figyelembe azt, amit eszünk. A makrotápanyagok segítenek számszerűsíteni, hogy mennyit és mit eszünk, és segítségükkel átválthatunk egy egészségesebb étkezési módra.
De mik azok a makrotápanyagok?
A három elsődleges makroelem mindegyike másképp hat a testre, és mindegyiknek megvan a maga szerepe és funkciója. Szinte minden étel tartalmazza is a makrotápanyagok kombinációját, de a különbség ezeknek az összetételében rejlik.
Szénhidrátok
A szénhidrátok a szervezet által előnyben részesített üzemanyag-forrásai. Keményítő- és cukorláncokból állnak, amiket a test glükózra bont. Az agy, az izmok és a sejtek működéséhez szénhidrátokra van szükség.
A szénhidrátok a napi kalóriabevitelünk 45-65% -át teszik ki. Sokan azonban alacsonyabb szénhidráttartalmú étrendet igyekeznek követni az egészség és a fogyás érdekében.
Jó szénhidrátforrások:
- Teljes kiőrlésű gabonák
- Keményítőtartalmú zöldségek (burgonya, édesburgonya, kukorica, cékla)
- Hüvelyesek (bab, lencse, csicseriborsó, borsó)
- Gyümölcsök (alma, narancs, bogyók, körte, banán)
Zsírok
Bár gyakran próbáljuk elkerülni a zsírokat az étrendünkben, az étkezési zsírok fontos szerepet játszanak a szervezetünkben. Szükségesek az agy fejlődéséhez, hormonok előállításához és a zsírban oldódó vitaminok (A, D, E, K) felszívódását is segítik. A legmagasabb kalóriatartalommal rendelkeznek grammonként, ami miatt hasznosak a jóllakottság érzésének fokozásában.
Mértékkel kell fogyasztani az egészséges testsúly fenntartása érdekében.
Jó zsírforrások:
- Avokádó és avokádóolaj
- Olajbogyó és olívaolaj
- Teljes zsírtartalmú tej és organikus vaj
- Diófélék (mandula, dió, kesudió)
- Magok (chia, tök, len)
- Zsíros hal (lazac vagy pisztráng)
Fehérje
A fehérje aminosavakkal látja el a testet, amik az izomzat, az agy, az idegrendszer, a vér, a bőr és a haj építőkövei. Oxigént és más fontos tápanyagokat is szállít, és hozzájárul az egészséges immunrendszer támogatásához is.
A test napi fehérje igénye változó. Az ajánlott napi kalóriánk 10-30% -át fehérjeforrásokból szerezzük, de az, hogy nekünk valójában mennyire van szükségünk, azt az életkor, a nem és az aktivitásunk szintje is befolyásolja.
Jó fehérjeforrások (szerves előnyben részesített):
- Hal és tenger gyümölcsei (lazac, tonhal, fehér hal, garnélarák, rák, osztriga)
- Baromfi (csirke és pulyka)
- Sovány és biohús (sertés, marhahús, bárány)
- Tojás
- Tejtermékek
- Tofu és szójatermékek (minimálisan feldolgozva)
Hogyan számoljunk makrotápanyagokkal?
Minden egyes makrotápanyagnak más a kalóriatartalma grammonként.
- Szénhidrát = 4 kalória / gramm
- Fehérje = 4 kalória / gramm
- Zsír = 9 kalória / gramm
Az ételek teljes kalóriatartalma az abban található szénhidrátok, fehérjék és zsírok mennyiségétől függ.
Számolásra az okostelefonos alkalmazás használata a legegyszerűbb. Számos egészségügyi és wellness-alkalmazás számtalan étel kalória- és makroadatát szolgáltatja. Ezek az alkalmazások segítenek bevinni az összes elfogyasztott ételt, majd frissített diagramokat és egyéb grafikákat közölnek, amik segítségével láthatjuk, mennyit fogyasztottunk a nap folyamán.
Egy másik módszer a régimódi toll és papír alkalmazása, akinek van ideje és energiája, eredményes lehet akár a napló vezetése is.
Aki önmagát nem becsapva időt szán a kalóriák számolására, remekül tudja koordinálni az étkezését, és annak milyenségét is. Hamar kiderülhet, hogy számos bűntelennek gondolt falat felelős a súlytöbbletért.
Légy tudatos, szánj minden nap néhány percet magadra és a kalóriákra, és a szervezeted, meglátod, hálás lesz érte. Tavasszal pedig talán egy számmal kisebb ruhát választhatsz majd a bevásárlóközpont valamelyik divatüzletében.
Vissza a cikkekhez